
Tanya Meedom indtræder som partner i Mazanti-Andersen
Mazanti-Andersen fortsætter med at indfri sine strategiske vækstambitioner og udvider partnerkredsen med endnu en stærk profil, når advokat Tanya Meedom indtræder som kapitalejer pr. 1. oktober 2025.
Vi er glade for at byde Tanya velkommen i partnerkredsen. Med hendes erfaring og ekspertise udbygger vi vores solide fundament inden for IP- og markedsføringsret og styrker dermed vores position på området.
Tanya er specialiseret i beskyttelse og håndhævelse af virksomheders immaterielle rettigheder (IPR), herunder varemærke-, design- og ophavsret, samt i IT- og markedsføringsretlige problemstillinger. Hun har et indgående branchekendskab og omfattende erfaring med digital markedsføring, domænenavnskrænkelser og beskyttelse af rettigheder mod ulovlig udnyttelse på internettet, sociale medier og apps. Derudover har hun stor erfaring med udarbejdelse og forhandling af kommercielle aftaler, herunder licens-, royalty-, distributions- og agentaftaler.
Tanya tiltræder sammen med sit nærmeste team bestående af European Trademark Attorney Marianne Drud Bendsen og 2. års advokatfuldmægtig Patricia Nielsen. De bliver en del af Corporate & Commercial-faggruppen - herunder teamet for IP og Markedsføring - med base på Mazantis kontor i Amaliegade i København.
Hos Mazanti vil Tanya, på samme måde som hidtil, fortsat yde rådgivning til danske og internationale virksomheder. Skiftet udspringer blandt andet af et ønske om at blive en del af et større fagligt fællesskab inden for sit felt samt muligheden for at trække på Mazantis mange specialistkompetencer inden for erhvervsretten – og samtidig skabe endnu bedre rammer for at udvikle og udbygge sin forretning.
Om sit kommende skifte til Mazanti-Andersen siger Tanya Meedom:
”Jeg glæder mig til at blive en del af Mazanti-Andersen, hvor høj faglighed og et stærkt klientfokus går hånd i hånd. De har gode internationale relationer og en tilgang til rådgivning, hvor tillid er grundstenen. Og så har de en kultur og nogle faglige ambitioner, som passer godt til min måde at rådgive og servicere klienter på. Jeg ser frem til at udvikle IPR-området yderligere og til at byde både eksisterende og nye klienter velkommen i nye rammer.”
Henrik B. Sanders, partner og formand for bestyrelsen i Mazanti-Andersen, udtaler:
”Vi er meget glade for at kunne byde Tanya og hendes team velkommen. Tanya er en markant profil inden for IPR, markedsføring og kommercielle aftaler, og hun bringer en stærk kombination af specialiseret viden og kommerciel forståelse med sig. Hendes indtræden styrker vores i forvejen dygtige team på området i en tid, hvor vi oplever stigende efterspørgsel, og er derfor en stor gevinst både for os og for vores klienter.”